YAKIN PLAN | Fenerbahçe 2019-2020 Sezonu Formaları

Fenerbahçe, Adidas tarafından üretilen yeni sezon formalarını tanıttı. Yeni sezon formalarını tasarım sürecinden tanıtım sürecine, en ince ayrıntısına kadar inceledik. Bu yazıda esvaphane editörlerinin Fenerbahçe’nin yeni sezon formaları hakkındaki görüşlerini ve puanlamalarını da bulabileceksiniz.Formalara göz atmadan önce; 2018-2019 sezonunun bitmesiyle birlikte sona eren Fenerbahçe x Adidas anlaşmasının hangi koşullarda ve ne zaman yenilendiği hatırlamak için filmi en başa, 2018’e sarmakta yarar var.

Fenerbahçe x Adidas Birlikteliği

Fenerbahçe ve Beşiktaş ile mevcut sözleşmeleri 2019’da sona erecek Adidas’ın Türkiye’deki forma satış fiyatlarından rahatsız olduğu, yeterince kar edemediğini düşündüğü biliniyordu. Kulüpler ise ellerinde zaten bir sözleşme olduğu için sezonluk zamları bu zamana kadar minimum seviyelerde tutabildiler. Mevcut sözleşmenin sona ermesi ise yeni bir sponsorluk anlaşması ve yeni bir sözleşme demekti ancak Adidas yeni bir sözleşme için forma fiyatlarında ciddi bir zamma gidilmesini talep etti. Bu teklifine hem Beşiktaş hem de Fenerbahçe’den olumlu bir yanıt alamayan Adidas’ın Türkiye’de kulüp sponsorluklarına devam etmeyeceği dedikodusu kulaktan kulağa yayılmaya başlandı. Sonuç olarak Fenerbahçe yönetimi ile mevcut şartlar altında çok da gönüllü olmadığı düşünülen Adidas arasındaki görüşmeler tıkandı, bir anlaşma sağlanamadı ve Fenerbahçe diğer üreticilerden de teklif beklemeye başladı.  

Türkiye distribütörlüğü Doğuş Grubu’nda olan Under Armour’un Fenerbahçe’ye talip olduğunu, Türkiye’ye giriş yapmak isteyen New Balance’nin istekli olduğunu ve son olarak da Nike ile ciddi bir aşama kaydedildiğini hem kendi kaynaklarımızdan hem çeşitli muhabirlerden ve gazetelerden duyduk, gördük ve sizinle paylaştık. Ancak anlaşılan o ki bu arayışlardan elle tutulur bir sonuç alınamadı ve takvim iyice daralmaya başlayınca can simidi olarak Adidas’la yeni bir anlaşma yoluna girildi. Bu anlaşmanın detayları ise hala açıklanmadı. Ne anlaşmanın süresine dair ne de sponsorluk ücretine dair kamuoyuna herhangi bir açıklama yapılmadı. Sabit bir sponsorluk ücreti olmadığı, Fenerbahçe’nin satılan her formadan belirli bir pay alacağı iddiaları da mevcut.Türkiye, hem Fenerbahçe hem Beşiktaş’ın yoluna en az bir sezon daha kesin olarak Adidas ile devam edeceğini 25 Aralık 2018’de esvaphane’den öğrendi. Anlaşma sürecini detaylı okumak için tıklayın.

25 Aralık’da haberini yaptığımız anlaşmanın tam olarak ne zaman imzalandığına dair elimizde net bir bilgi yoktu ve bu haberin bize yeni ulaştığını, anlaşmanın çok daha önceden imzalandığını tahmin ettik. Çünkü profesyonelce olan, olması gereken buydu. Ancak bugün geldiğimiz nokta anlaşmanın en iyimser tahminle dahi Kasım ayından önce yapılmadığını gösteriyor. Bu kadar geç imzalanan bir anlaşmanın ne anlama geldiğini ise formalara meraklı herkes biliyor: katalog formalara mahkum olmak.Geciken Anlaşmanın Getirdiği Zorunluluk: Katalog Formalar

Öncelikle “katalog forma” ne demek bilmeyenler için açıklamakta yarar var. Üreticiler her sezon halı saha takımları, alt lig takımları ve perakende satış için takım sporları kataloğu hazırlarlar. Bu kataloglarda sık kullanılan renklerde bir kaç farklı tasarımda formalarda yer alır. Üreticilerin özel tasarım yapmadığı takımlar bu kataloglardan forma seçerler. Geç imzalanan anlaşmalarda da üreticiler, takvimde geride kalan “tasarım süreci”ne geri dönme şansı olmadığı için takımlara kataloglardan seçtikleri formaları ellerinde yeterince zaman varsa takıma göre renklendirerek, yeterince zaman yoksa renklendirme dahi yapamadan vermek zorunda kalırlar. Bu durum ani sonlandırılan anlaşmalarda veya üretici değişikliklerinde sıkça görülür ancak Fenerbahçe’nin içinde olduğu durum gibi 15 senelik sponsoruyla geç sözleşme yenilediği için katalog formalara mahkum kalan bulmak oldukça zordur. Bu durumunun “nasıl olsa hallederiz”, “koskoca Fenerbahçe’ye forma mı tasarlanmayacak” gibi profesyonellikten uzak düşüncelerin bir sonucu olduğunu, ciddi bir yönetimsel hata olduğunu söylemekte yarar var. Zaten bu durumu forma lansmanında konuya hakim olmayanların çok da bir şey anlayamayacağı ama konuyu bilenlerin net olarak anladığı birkaç cümleyle ifade etti Ali Koç…

Adidas bizim iş ortağımız oldu, iyi günlerimiz oldu kötü günlerimiz oldu. Ama son dönemde bize Global diye bir şey çıkardılar. Eskiden her şeyi daha rahat, daha esnek yapıyorduk. Şimdi pek çok sınırlar içinde yapmak zorundayız. Bunun iyi tarafı da var, kötü tarafı da var. İyi tarafı, 20-21 sezonu formalarını dizayn ettik; hem de rahat bir vakit çerçevesinde dizayn ettik ve çok güzel formalar geliyor. Buna mukabil, bu senenin formalarında da radikal düşünceler geliştirdik. Onların sayesinde çubukluya bambaşka bir anlam verdik, bambaşka bir dizayn getirdik. İlk defa böyle radikal dizayn yapıyoruz, beğenenler var beğenmeyenler var ama göreceksiniz zamanla çok daha fazla gözünüz alışacak.

Adidas Türkiye, bu sene başından itibaren Adidas Global ile tam entegre olarak çalışmaya başladı. Beşiktaş ve Fenerbahçe de yeni anlaşmaların ardından doğrudan Adidas Global’e eklemlendi. Ali Koç’un da dediği gibi global olarak yürüyen bir operasyonda, ertesi sezonun formaları şuanda hazır olmak zorunda. Bu sözler de anlaşmanın geç yapıldığının Ali Koç’un ağzından beyanı oldu bir yerde. Durum böyle olunca Adidas tasarımcılarının katalog hazırlarken geliştirdiği radikal düşüncelere mahkum kaldı Fenerbahçe…Fenerbahçe 19-20 İç Saha Forması

Fenerbahçe’nin tarihi ve vazgeçilmez forması olan Efsane Çubuklu Forma, 2019-2020 sezonunda yenilikçi yorumu ile Fenerbahçeli taraftarların beğenisine sunuldu. Futuristik bir yorum katılan ve adidas’ın ikonik simgesi üç bant ile detaylandırılan Efsane Çubuklu Forma’nın tanıtımını Fenerbahçeli futbolculardan Max Kruse yaptı. Efsane Çubuklu Forma, her sezon olduğu gibi 2019-2020 sezonunda da adidas’ın “DareToCreate” sloganı çerçevesinde Fenerbahçeli futbolcuların yaratıcılıklarını daha da üst seviyeye taşıyacak.

Fenerbahçe’nin yeni çubuklu forması yazının başında belirttiğimiz sebeplerden ötürü takım sporları kataloğundan seçildi. Bu sezon katalogda olan tek çubuklu forma tasarımı “Striped19” olduğu için Fenerbahçe de bu formayı seçmek zorunda kaldı. 

Takım sporları kataloğundan satın alabileceğiniz bir “Striped19” forma.Fenerbahçe’nin yeni çubuklu forması geleneksel olarak beyaz şort ve beyaz kombinle kombinlenecek ancak sezon içinde mecburiyetten lacivert şort ve lacivert çorapla da kombinlenecektir. Fenerbahçe’nin şortlarının da yeni sezon kalıplarından değil, önceki sezon kataloğunda bulunan “Regista18” kalıbından olduğunu belirtelim.Formayla ilgili dikkat çeken bir diğer ayrıntı Fenerbahçe armasının yerleşiminin forma bedenlerine göre değişiklik göstermesi. Formadaki desen katalog deseni olduğu için desenin bedenlere göre boyutlandırılması söz konusu değil. Yani XS formayla 4XL forma için aynı boyutta desen kullanılıyor. Dolayısıyla ufak bedenlerde armayı lacivert çubuğa yerleştirince neredeyse koltuk altına ulaşması gibi bir durum söz konusu oluyor. Buna çözüm olarak da iki farklı arma yerleşimi kullanılmış.

Fenerbahçe, 18-19 sezonu çubuklu formasının 19-20 sezonunda da kullanılmaya ve satılmaya devam edeceğini açıkladı. Yeni çubuklu formaya gelmesi beklenen tepkiler düşünülerek verilen bu kararın sezon içinde nasıl bir dağılımla uygulanacağı ise merak konusu.esvaphane editörlerinin Fenerbahçe 19-20 iç saha forması hakkındaki görüşleri ve puanları.

Kaan Kabalak   2/10

Seçilen çubuklu kalıbından, formanın renk dengesine kadar Fenerbahçe’nin çubuklu kültürüne yakışmayan, özensiz bir forma olmuş. Böyle olduğu anlaşılmış olacak ki, kulüp geçen seneki çubuklunun bu sezon da giyilmesine karar vermiş. Ajax’ın deplasman formasından da görüleceği üzere, bu kalıbın ana ve ikincil renklerin birbirine yakın olduğu, sarı-beyaz ya da iki tonlu bir formada kullanılması daha doğru bir karar olurmuş.” 

Emirhan Avcı   2/10

Fenerbahçe’nin tarihindeki en kötü çubuklu forma. Çizgiler tam birleşmediği için çubuklu forma olarak kabul edilmese yanlış olmaz. Sahada lacivert şort ve lacivert konç kombiniyle giyildiğinde çubuklu formadan çok lacivert alternatif forma havası oluşacak. Yönetim de bu olumsuzlukların farkına varmış olmalı ki geçen sezonun çubuklu formasını yeni sezonda da kullanma kararı aldı. Bu karar alınacaksa bu formayı çıkarmaya hiç gerek yoktu. Aynı kalıpta Ajax doğru renklerle çok güzel bir deplasman forması yaptı. Doğru renkler seçilerek Fenerbahçe için çok iyi bir deplasman forması olabilecek kalıptı.

Burak Korur   1/10

Fenerbahçe iç saha forması, bilindiği üzere katalogda sunulan “Adidas Striped 19” kalıbı üzerinden hazırlanmış. Bence düşünce olarak çok gereksiz bir forma. Madem geçen sezonun iç saha formasını bu sezonda kullanmak durumundaydınız, bu formanın hazırlanmasına hiç gerek yoktu. Adidas ekibi ile Fenerbahçeli yöneticiler gerçekten büyük bir anlaşmazlık içerisinde çalışmış dışarıdan gördüğümüz kadarıyla.

Ayberk Paralı   3/10

Hataların birbirini takip ettiği, zincirleme bir kaza. “Striped19” sarı-lacivert gibi kontrast oluşturan renkler için çok kötü bir kalıp, çizgilerin inceldiği bölgelerde forma adeta kirli bir renge bürünüyor. Katalogdan alınan şortlar da zaten sıkıntıda olan formayı iyice alt segment bir ürüne dönüştürmüş. Formanın sırtında desene dair hiç bir iz olmaması da formayı arkadan tamamen lacivert bir forma görünümüne sokuyor. İnsanın aklına ister istemez 18-19 çubuklu forması bu sezon da kullanılacaksa bu forma hiç çıkmasa olmaz mıydı fikri geliyor. “Striped19” kalıbından da sarı desenli beyaz bir forma, lacivert detaylarla çok şık olabilirdi. Bir taşla iki kuş ölmüş ne yazık ki.

Peki bunca eleştiriye rağmen niye 1 değil de 3 veriyorum? Çünkü bir haftadır bu formaya dair yapılan tüm eleştiriler formanın “modern” ve “ilginç” diye adlandırılan tasarımı üzerinden dönüyor. Halbuki formayı kötü yapan şey modern veya ilginç oluşu değil. Bu forma katalog bir forma, dolayısıyla zaten düşük kalite bir forma. Bunun haricinde yukarıda da saydığım üzere formayı kötü yapan bir çok sebep var. Bu forma üzerinden umarım Fenerbahçe yönetimi ve taraftarı cesur çubuklu forma tasarımlarından soğumazlar. Çünkü bu tasarımların olumlu örneklerini Inter ve Atletico çubuklularında son yıllarda çok defa gördük. Yapınca oluyor.

Utkan Ayhan   1/10

İç saha forması için denecek bence hiç bir şey yok. Fenerbahçe tarihinin en kötü çubuklusu. Buna hatta çubuklu da denebilir mi tam emin değilim. Bu forma hiç üretilmeyip 18-19 çubuklusu ile devam edilse belki genel algı daha olumlu olabilirdi. Zaten yönetim de bu durumu sezip eski formayı da tanıtıma dahil etmiş. Bu “Striped19” kalıbı illa kullanılacaksa daha farklı renklerle de kullanılabilirdi. Beyaz üzerine sarı desenler daha kabul edilebilir olurdu.Göz yanılması mı bilmiyorum ama formanın rengi tam Fenerbahçe laciverti gibi de gözükmüyor. Daha çok soluk bir lacivert gibi duruyor. Bir de ilk hazırlık maçında gördük ki logonun konumlandırılması her bedene göre farklılık gösteriyor. Sezonun neredeyse yüzde yetmişlik bölümünde çubuklu giyen Fenerbahçe için bu iki çubuklu arasında dağılım ne şekilde olacak merak konusu. Bence hiç görmesek daha iyi.Fenerbahçe 19-20 Deplasman Forması

Futbolculara Fenerbahçe’nin deplasman maçlarında eşlik edecek olan Deplasman Forması ise özel desenli kumaşı ile ön plana çıkıyor. Fenerbahçe’nin milyonların kalbinde yer eden başarılarla dolu tarihini ve yeni nesil tasarım anlayışını tek formada buluşturuyor. Yine adidas’ın ikonik üç bantı ile detaylandırılan diğer formalar gibi Fenerbahçeli taraftarların yaşamlarının her alanında kullanabilecekleri şekilde tasarlandı.

Fenerbahçe’nin yeni deplasman forması da takım sporları kataloğundan seçildi. Deplasman forması için geçtiğimiz sezonun formalarından “Condivo18” tercih edilmiş. Bu kalıbı geçtiğimiz sezon Fenerbahçe’nin ve Beşiktaş’ın alternatif formalarında da görmüştük.

Takım sporları kataloğundan satın alabileceğiniz bir “Condivo18” forma.

Fenerbahçe 18-19 alternatif forması.

Beşiktaş 18-19 alternatif forması.Fenerbahçe’nin yeni sarı forması, sarı şort ve sarı konç ile kombinlenecek. Sezon içinde lacivert şort ile görme şansımız da olabilir.esvaphane editörlerinin Fenerbahçe 19-20 deplasman forması hakkındaki görüşleri ve puanları.

Kaan Kabalak   7/10

Bu sezonki setin en elle tutulur forması bu olmuş, formanın özellikle lacivert şortla çok güzel duracağını düşünüyorum. Adidas logosunun ortada olmaması ve reklam renginin lacivert olması forma için olumlu noktalar iken, formanın tek olumsuz yönü geçen sezon giyilen petrol mavisi formayla aynı kalıbı paylaşması olmuş.” 

Emirhan Avcı   8/10

Geçtiğimiz sezon sıkça gördüğümüz “Condivo18” kalıbında olması haricinde setin en güzel forması. Sapsarı kombin ve lacivert şort kombini ile sahada çok güzel görüneceğini düşünüyorum. Fenerbahçe 11-12 sezonundan bu yana sadece lacivert detaylı sarı forma giymemişti.

Burak Korur   7/10

Fenerbahçe, deplasman forması olarak uzun zamandan sonra (11-12) kendine sarı forma hazırlatmış. Bu forma da geçen sezonun (18-19) kataloğundaki “Condivo18” kalıbı. Hoş bu kalıbı geçen sezon petrol mavisi formada da kullandılar.

Yine bu forma hakkında da konuşacak çok fazla söz yok. Hazır renklendirilmiş kalıp. Yine seçilen şortlar da geçen senenin ve forma ile uyumları çok kötü. Formaları nereden tutsanız elinizde kalıyor. Ama tabi yine set içerisinde en iyi forma bu bana göre.

Ayberk Paralı   7/10

Geçtiğimiz sezon katalogda olan bir formanın takımlara alternatif forma olarak renklendirilmesini eleştirirken bu sezon geldiğimiz nokta gerçekten çok üzüntü verici. Zaten katalog olan ve giyilmemesi gereken bir forma üst üste ikinci sezon giyilecek. Bu koşullar altında risksiz renk seçimi doğru karar olmuş. Forma tek başına bakıldığında güzel de duruyor. Şort ise formanın kalitesini adeta aşağı çekiyor yine.

Utkan Ayhan   8/10

Setin yıldızı bence bu forma. Yıllardır göremediğimiz lacivert detaylı sarı forma nihayet olması gerektiği gibi yapılmış. Her ne kadar geçtiğimiz sezonun deplasman kalıbı olan “Condivo18” kullanılmış olsa da kalıp doğru renklerle kullanıldığı için bu durum hiç sırıtmıyor. Formacılığın altın kuralı olan eldeki kalıbı doğru renklerle kullanma işini Fenerbahçe iki sezondur bu kalıpta güzel uyguladı. Ancak bu formanın alttan kalın bantlı şortlarla giyilecek zorunda olması formanın güzelliğini bütünüyle yerle bir edecek sıkıntıda. Normalde lacivert şort, sarı konç gibi farklı kombinlerle sahada duruşu bir kat daha güzelleşecek olan formanın bu şortlarla inanılmaz uyumsuz olacak olması eksi puan yazıyor. Şortlar katalog olduğu için bu şekilde denebilir ama katalog giyen takımlar da düz şort seçilebiliyor. Formaları seçen kişilerin bu şortları seçerken ne düşündüğünü merak ediyorum açıkçası.Fenerbahçe 19-20 Alternatif Forması

Fenerbahçe’nin hem kendi sahasında hem de deplasmanda yapacağı maçlar için alternatif olarak tasarlanan Üçüncü Forma ise takımın uzun zamandır özlemini çektiği lacivert üzerine sarı detaylar ile taçlandırılarak tasarlandı. Fenerbahçe taraftarları tarafından uzun süredir beklenen tasarımda adidas’ın ikonik üç bantı da formayı tamamlayan unsurlar arasında yer alıyor. 2019-2020 sezonu Üçüncü Forması da diğer formalar gibi “Stadium to Street” konsepti içerisinde Fenerbahçe’yi her anlarında yaşayan taraftarların sadece stadyumda değil günlerinin her anında giyebilecekleri şekilde dizayn edildi.

Fenerbahçe’nin yeni alternatif forması da takım sporları kataloğundan seçildi ancak Adidas’ın son iki sezonda uyguladığı strateji gereği anlaşma geç olmasa dahi alternatif forma katalogda bulunan bu kalıpla üretilecekti. Beşiktaş’ın alternatif forması da “Tiro19” isimli bu kalıptan üretildi.

Takım sporları kataloğundan satın alabileceğiniz bir “Tiro19” forma.

Beşiktaş 19-20 alternatif forması.Fenerbahçe’nin yeni mavi forması, lacivert şort ve lacivert konç ile kombinlenecek. Sezon içinde sarı veya beyaz şort ile görme şansımız da olabilir.esvaphane editörlerinin Fenerbahçe 19-20 deplasman forması hakkındaki görüşleri ve puanları.

Kaan Kabalak   4/10

Beşiktaş’ın set kullanışlılığı konusunda yaşadığı sorunun bir benzerini de Fenerbahçe lacivert ve sarı ağırlıklı formaların yanına üçüncü forma rengini kobalt mavisi seçerek yaşamış. Reklam renginin de, büyük ihtimalle Fenerium sitesinde formanın şort ve çoraplarının beyaz olarak listelenmesinden dolayı, sarı yerine beyaz seçilmesi formada güzel durmamış. Fakat forma sarı şort ve kobalt mavisi çorapla kombinlenirse sahada oldukça güzel duracaktır.” 

Emirhan Avcı   6/10

Taraftarın yıllardır beklediği renklerde bir forma sonunda geldi ama bazı sorunlar var; sponsorlar ve kombin. Sponsorların ve isim numara baskılarının beyaz olması formanın seviyesini aşağıya çekti. Formanın kendisine uygun şekilde şort ve konçla kombin edilmemesi formayı tekrar aşağıya çekti. Forma beyaz veya sarı ile kombin edilirse toparlayabilir. Eğer tanıtımdaki lacivert şort ve konç ile kombin edilirse formaya ve renklerine çok yazık edilir.

Burak Korur   1/10

Fenerbahçe için hazırlanan bir diğer katalog forma. Bu sezonun kataloğunda yer alan “Tiro19” kalıbından. Alternatif formaya Fenerbahçe uzun bir süredir koyu lacivert renk seçiyor. Third’ün adı üstünde “Alternatif” yani aykırı bir renk olmak zorunda. Zaten bu forma sezon boyunca 2 yada 3 kez giyilecek toplamda.

Seçilen renk çok çok kötü. Sette 3 tane lacivert forma var. Saçmalığı siz düşünün artık. Bu alternatif kültürünün Türkiye’de bir şekilde oturması lazım. Kime bakarsak bakalım aynı renkler içerisinde dolanıyorlar. Bu çarkı son zamanlarda kıran bir Göztepe var bildiğim kadarıyla.

Neyse toparlayacak olursak mavi forma renk seçimi açısından oldukça kötü. Bu formanın kombini ne olacak bilmiyoruz ama Avis reklamı beyaz basılmış. Forma Fenerium’larda beyaz şort ve konç ile kombinlenmiş. Yani uzun uzadıya gömecek, yazacak çok şey var ama kısa kesmek istedim.

Ayberk Paralı   1/10

Bu forma zaten diğer formalar katalog olmasa da giyilecekti. Durum böyleyken gidip lacivert sarı forma yapmak akıl alır gibi değil. Sene olmuş 2019. Fenerbahçe lacivert alternatif forma çıkarmamalı artık. Hele sarı detaylı hiç çıkarmamalı.

Utkan Ayhan   6/10

Üçüncü forma beklediğimiz üzere bu sezon Adidas’ın tüm takımlarda kullandığı “Tiro19” kalıbından. Alternatif formadan beklenilen ilk şey zaten alternatif renk kullanımıdır. Bu forma için seçilen kobalt mavisi ve sarı detaylar alternatif renk tanımına tam olarak uymasa da mevcut şartlarda iyi bir seçim gibi gözüküyor. İki rengin birbirleriyle uyumu güzelken Tiro kalıbı da renkleri daha bir güzel göstermiş. Ancak setin diğer formalarında olduğu gibi yapılan hatalar formanın ortalamasını inanılmaz aşağıya çekecek düzeyde. İlk olarak sarı forma için bahsettiğim şort detayı burada daha feci bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu kobalt mavisinin altına giyilen sarı detaylı lacivert şort formayı yerle bir ediyor. Üstüne sponsor ve fontların beyaz renkte olması çok güzel olabilecek potansiyeldeki formanın puanını çok düşürüyor. Fenerbahçe bu maviyi bir yere not edip ileride daha kaliteli bir formada kullanmalı.Fenerbahçe 19-20 Forma Seti 

esvaphane editörlerinin Fenerbahçe 19-20 forma seti hakkındaki genel görüşleri ve puanlamaları.

Kaan Kabalak

Forma  Puan Ortalaması   4/10

Setin Kullanışlılığı   1/10

Genel Set Puanı   2,5/10

Adidas’la anlaşmanın geç yenilenmesinden dolayı formaların Fenerbahçe’ye yakışmayacak seviyede vasat tasarlanması; tasarlanan yeni forma renklerinin sarı, mavi ve lacivert olması; halihazırda sarı lacivert çubuklu takımlara karşı oynanacak olan maçlarda sorun yaşanacakken ve dünya üzerinde katalogdan forma seçen takımlar ve özel forma giyen takımlar haricinde 4 forma giyen kalmamışken, bir de üzerine geçen sezonun çubuklusunun kullanılacağının açıklanması bu düşük puana etki eden faktörler oldu.” 

Emirhan Avcı

Forma  Puan Ortalaması    5/10

Setin Kullanışlılığı   2/10

Genel Set Puanı   3,5/10

3 tane aynı renklerde forma yapmak hiç mantıklı değil. 2 puan vermemin sebebi şort ve konçlarla kombin yapabilme imkanının olması.

Burak Korur

Forma  Puan Ortalaması    3/10

Setin Kullanışlılığı   1/10

Genel Set Puanı   2/10

Fenerbahçe artık bir klasik haline getirdiği geleneği bu sezon da koruyarak formalarını, “Dünya Fenerbahçeliler Günü” adı altında çok gereksiz, zorlama olan ve her sezon 19 Temmuz’u bekleyen bir organizasyon altında tanıttı.

Formaların sezon ortasından beri dönen olaylardan ötürü nasıl olacağını az çok biliyorduk fakat net fikir yürütemiyorduk. Fenerbahçe, adidas ile olan sözleşmeyi zamanında uzatmayarak; üstüne bir de bu süre zarfı içinde diğer üreticilerle görüşme halinde olarak (Puma, New Balance, Nike) süreci gereksiz şekilde uzattı ve olayların bu raddeye gelmesine sebep oldu.

Adidas da yapacak bir şey kalmadığı ve tasarım hazırlama süreci geçtiği için hazır kalıpları Fenerbahçe için hazırlamak durumunda kaldı. Ali Koç tanıtım toplantısında açıkladı; 2020-21 sezonunda Fenerbahçe yine yoluna Adidas ile devam edecek, fakat kaç yıl olduğu ile ilgili net bir bilgimiz yok.

Ayberk Paralı

Forma  Puan Ortalaması    4/10

Setin Kullanışlılığı   1/10

Genel Set Puanı   2,5/10

Ankaragücü – Fenerbahçe maçında Fenerbahçe hangi formasını giyecek?

Utkan Ayhan

Forma  Puan Ortalaması    5/10

Setin Kullanışlılığı   3/10

Genel Set Puanı   4/10

Geçtiğimiz sezon tarihinin en kötü sezonlarından birini geçiren Fenerbahçeli taraftarlar için bu sezon silkinip başarıya ulaşmak her şeyden önemli. Ancak büyük umutlarla yeni sezonu bekleyen taraftarlar için bu formalar hayal kırıklığı oluşturdu. Yeni yönetimin geçtiğimiz sezon saha içinde yaptığı acemiliklerin ne yazık ki saha dışına da taşındığı bir forma süreci izledik. Adidas ile biten sözleşmenin ardından bir çok üretici ile görüşen Fenerbahçe yönetimi tabiri caizse Dimyat’daki pirinci kovalarken evdeki bulgurdan oldu. Başka firmalardan istediği teklifi bulamayan yönetim tekrar Adidas’ın kapısını çaldığında ne yazık ki artık çok geçti. Önümüzdeki sezon için planlamaların çok önceden yapıldığı bir süreçte bu denli geciktiğinizde mevcut şartlarla ortaya çıkacak formalar bu katalog formalar oluyor. Fenerbahçe formalarını bu mevcut şartlara göre de değerlendirmek gerekiyor.

Fenerbahçe’nin yeni sezon formaları hakkındaki görüşlerinizi siz de bizimle paylaşın.