Puma Gelecek Sezon Manchester City İçin Özel “Madchester” Formaları ve Koleksiyonu Çıkaracak

Puma to Release Special “Madchester” Jerseys and Collection for Manchester City Next SeasonManchester City 21-22 Puma x “Madchester” Special Jerseys

Puma,  önümüzdeki sezon Manchester menşeli butik marka “Madchester” ile işbirliği yaparak Manchester City için özel bir seri ve özel formalar tanıtacak. Yeşil (‘Tyhme’) ve beyaz renkte hazırlanan formalar da bu sene üretilen “BALR” serisi gibi maçlarda kullanılmayacak.

Next season, Puma will collaborate with the Manchester-based fashion brand “Madchester” to madee a special jerseys and collection for Manchester City. The jerseys designed in green (‘Tyhme’) and white colors will also not be used in matches like the “BALR” collection released this year.Madchester

“Madchester, 1980’lerin sonlarında Manchester’da ortaya çıkan; alternatif rock ile acid house, rave, psikedelik ve 1960’lar popunu bir araya getiren müzik kültürüne verilen isim.

Madchester’ı tanımlayan ve “lad style” adı verilen kültüre Liam Gallagher tarafından adapte edilen ilk giysiler, özellikle de Gio Goi, bugün Victoria Albert müzesinde sergileniyor. Bu tarz, hip-hop ve kaykaycı stiline de yansımıştı. Gençliğin bu tarzı, sporda da, şehrin iki takımında da, kendine yer buldu.”

‘Madchester’ tarzını yaşatan aynı isimli markanın bazı ürünlerini ise aşağıda görebilirsiniz.

“Madchester is a musical and cultural scene that developed in the English city of Manchester in the late 1980s. It saw artists merging alternative rock with elements of acid house, rave music, psychedelia and 1960s pop.

The original clothes that defined Madchester – not least Gio Goi are exhibited now in the V&A museum of art & design and developed into the ‘lad style’ popularized by Liam Gallagher. The look has also crossed over into the worlds of hip-hop and skateboarding. Uniquely amongst youth cultures, Madchester, also came to be associated with sport, namely the city’s two leading football teams.” 
You can see some products of the brand which keeps the ‘Madchester’ style alive and have that name, above.