Avrupa’nın Şampiyon Formaları

Avrupa’da liglerin büyük çoğunluğu tamamlandı. Peki forma yarışı hangi üretici lehine sonuçlandı?

Öncelikle Avrupa’nın önde gelen liglerini hangi üretici kazandı gelin gözden geçirelim.

Almanya’da Bayern Münich üst üste 5. kez şampiyonluğa ulaşırken Adidas’ı da 5. kez şampiyonluğa taşımış oldu.

Avusturya’da şampiyon yine değişmedi ve RedBull Salzburg oldu. Nike, iki yıl önce New York haricindeki RedBull ekiplerini bünyesine alırken şüphesiz ki Avusturya şampiyonluğunu da cebine koymuştu.

Belçika’da geçen sezon Club Brugge ile gelen Nike şampiyonluğunu ardından bu yıl zirve yine Anderlecht ile Adidas’a geçti.

Fransa’da yıllardır süregelen PSG hegemonyası, Monaco’nun 17 yıl sonra yeniden şampiyon olmasıyla sonlanırken; Nike’nin 5 yıllık şampiyonluk serisi devam etmiş oldu.

Hollanda’da Feyenoord yıllar sonra şampiyonluğa ulaştı. Adidas ise Ajax ile kazandığı şampiyonlukların ardından geçtiğimiz iki yıl Umbro’nun PSV Eindhoven ile kazandığı şampiyonluklarla tahtı devretmişti. Taht yeniden Adidas’a geçmiş oldu.

Şampiyonluğun en çok el değiştirdiği liglerden biri olan Premier Lig’de Puma’nın ummadığı takımla kazandığı dillere destan şampiyonluğun ardından zirve Adidas’ın oldu.

İskoçya’da Celtic yıllardır olduğu gibi yine şampiyon oldu. Yıllarca Nike’nin yaptığı gibi son iki sezondur da New Balance sezona bir şampiyonluk cepte başlıyor.

İspanya’da yıllardır gerek Barcelona gerekse Atletico Madrid ile süregelen Nike üstünlüğü Real’in şampiyonluğuyla sona erdi.

İsviçre’de Basel ile birlikte Adidas da doğal şampiyon olarak girdiği sezonu şampiyon olarak tamamladı.

İtalya’da Juventus üst üste 6. şampiyonluğuna koşarken Adidas de üst üste 2. şampiyonluğunu aldı.

Polonya’da üst üste ikinci kez Adidas şampiyonluğa ulaştı.

Portekiz’de Benfica ile Adidas üst üste 4. kez şampiyon oldu.

Rusya’da Nike, Zenit ile kazandığı şampiyonlukların ardından bu sefer Spartak Moskova ile şampiyonluğa koştu.

Türkiye’de Beşiktaş ile birlikte Adidas da üst üste ikinci kez şampiyon oldu.

Şampiyonlar Ligi’nin kazananı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Adidas – Real Madrid ortaklığı oldu.

Avrupa Ligi’nde son üç yıldır gelen Sevilla – New Balance şampiyonlukları bu yıl yerini Adidas – ManU ortaklığına bıraktı.

Ukrayna’da şampiyon yine Shakhtar ve Nike oldu.

Yunanistan’da da şampiyon alıştığımız gibi Olympiakos ile Adidas oldu.

Şampiyonlukları grafiğe vurduğumuzda ise Adidas’ın üstünlüğü oldukça çarpıcı.

Grafiğin bu şekilde gerçekleşmesinde her ne kadar Adidas’ın tüm ufak liglerde şampiyon olacağı %99 belli takımların tedarikçisi konumunda olmasının etkisi olsa da büyük liglerde de Adidas’ın üstünlüğü ele geçirdiğini belirtmek gerek.

Nike, sportif başarı anlamında oldukça gerilere düştüğü bir dönemi atlatmak için yeni maceralara atılmak zorunda gibi duruyor. Sizce Nike’nin bu başarısızlığın içinden çıkması için yalnızca Chelsea’yle yaptığı anlaşma yeterli olur mu? Yakın dönemde başka hangi kulüplerle anlaşmalar görebiliriz?